Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 22.04.2018 06:41

​Zbulohet edhe një planet që mund të ketë jetë

Londër | 20/04/2017 18:58

Shkencëtarët zbuluan një planet të ri, i cili hyn në mesin e trupave të vegjël kozmik në të cilin mund të zhvillohen forma të jetës, shkruan revista “Nature”.

Planeti “LHS 1140b” ndodhet në orbitën e yllit Kita dhe është 40 vjet dritë larg Tokës, përkatësisht 378.400 miliardë kilometra. 

“Shpresojmë se ka atmosferë”, tha Havier Bonfis, astronom nga Observatoriumi shkencor i Universitetit në Grenobël.  Planeti ka diametër 1,4 herë më të madhe se sa diemateri i Tokës dhe gjashtë herë masë më të madhe, dhe astronomët kanë konkluduar se ka përbërje shkëmbore, sikurse Toka. 

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress