Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 22.02.2019 08:15

​VW "pastron" Australinë nga motorët me naftë

Kanberra | 09/08/2018 13:13

Prodhuesi gjerman do të ndalojë shitjen e modeleve të veta me motorë dizel në Australi në muajt e ardhshëm.

Në Volkswagen thonë se ky vendim nuk lidhet me skandalin e naftës, transmeton KosovaPress.

Që nga tetori, VW Golf do të jetë i disponueshëm vetëm në Australi me motorët benzinë turbo, ndërsa  në fillim të këtij viti, prodhuesi gjerman ka ndaluar shitjen e Passat me naftë në atë vend.

Jetta është shfuqizuar si një model, ndërsa Volkswagen Arteon shitet ekskluzivisht me benzinë. VW së shpejti do të ndalojë dërgimin në Australi edhe të Passat Alltrack turbo diesel si dhe Tiguan me naftë.

Në degën australiane të grupit Volkswagen, ky këndvështrim nuk ka të bëjë me çështjen e naftës dhe është rezultat i një plani për të reduktuar kompleksitetin e njësive furnizuese.

Një tjetër arsye është rënia e kërkesës për motorët me naftë në Australi në vitet e fundit. Nga të gjitha automjetet VW të shitura në këtë vend në 2017, motorët me naftë përbënin vetëm 22.2%.

Loading...
 

    Shpërndaje


    Artikuj të sponzorizuar

    Më shumë nga KosovaPress