Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 22.04.2018 06:51

​Teknika japoneze largon stresin për vetëm pesë minuta (Foto)

| 16/02/2017 18:08

Përderisa një sasi e stresit në jetën tonë është normale, madje edhe e nevojshme, stresi i tepruar mund të ndërhyj edhe në aktivitetet e përditshme dhe të pengoj shëndetin dhe jetën tonë.

Ne ju propozojmë të provoni një teknikë japoneze e vetë relaksimit e cila nuk do ju marr më shumë se pesë minuta dhe mund ta praktikoni kudo që të jeni.

Për të realizuar këtë teknikë është e rëndësishme që të kuptoni se secili nga gishtërinjtë e dorës suaj përfaqëson një ndjenjë ndryshe. Pra, e tëra që duhet të bëni është të masazhoni secilin nga gishtërinjtë tuaj.

1.       Gishti i madh – ndihmon në trajtimin e ndjenjave si shqetësimi dhe brengosja.

2.       Gishtin tregues – mund të ju ndihmoj në largimin e frikës.

3.       Gishti i mesëm – ju ndihmon të kontrolloni zemërimin dhe pendimin.

4.       Gishti i unazës – ky gisht ju ndihmon të luftoni depresionin dhe pikëllim.

5.       Gishti i vogël – rrit optimizmin dhe vetëbesimin.

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress