Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 22.09.2019 07:11

​Shkencëtarët zgjidhin misterin e malit të vetmuar të Ceres

Pasadena | 12/06/2019 18:12

Një studim që përfshin shkencëtarë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA), Qendra Hapësinore Gjermane (DLR), Laboratori Jet Propulsioni i NASA-s dhe Sapienza Università di Roma, tani kanë zgjidhur misterin se si kupola gjigante vullkanike Ceres, Ahuna Mons, u formua.

Duke përdorur matjet e gravitetit të marra nga misioni Dawn i NASA-s, autorët treguan se një pendë ngjitëse e bërë nga një përzierje e ujit të kripur dhe shkëmbit u ngrit nga brendia e planetit xhuxh.

Pasi që materiali shpërtheu në sipërfaqe, ai formoi një mal 4 kilometra të lartë dhe 17 kilometra të gjerë. Ndërsa ky proces ndodhi në temperatura shumë të ftohta në Ceres,  të ngjashme me shtëllungat e magmës që formon vullkanet në Tokë, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress