Follow Us

*KYQU SHQIP ENGLISH
*staurday, 25.01.2020 10:51

​Porsche 917 modern për nder të 50-vjetorit të modelit kampion

Munih | 12/03/2019 19:35

Porsche gjermane këtë vit shënon 50-vjetorin e modelit legjendar të garave 917. Për nder të gjysmë shekulli të këtij automobili, Porsche ka krijuar një version modern që do të shfaqet në muze.

Për fat të keq për fansat, Porsche bëri të qartë se ky është vetëm një koncept. Megjithatë, me përjashtim të një fotografi të vetme të një sportisti elegant në të kuqe dhe të bardhë, Porsche nuk ofroi detaje shtesë, transmeton KosovaPress.

Koncepti-veturë pritet të ekspozohet nga 14 deri më 15 shtator të këtij viti, ku do të përfshihen së paku 10 modele të restauruara 917 me një fuqi totale prej 7,795 kuaj fuqi.

Vetëm një vit pas debutimit, 917 fitoi Le Man, i cili ishte suksesi më i madh në motorin Porsche ndonjëherë.

Titulli u mbrojt një vit më vonë me një version të modifikuar turbo dhe vazhdoi të dominojë për disa vite të tjera në kampionate të ndryshme.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress