Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 14.12.2018 07:47

​Një stuhi diellore pritet të godasë nesër Tokën

Pasadena | 13/03/2018 15:06

Stuhia diellore, e cila nesër pritet të godasë Tokën, ka mundësi të shkaktojë probleme në furnizimin me energji elektrike, dëmtimin e satelitëve dhe të shkaktojë aurora mahnitëse.

Një stuhi e madhe diellore është drejtuar kah Toka dhe pritet ta godasë nesër, shkruan Daily Mail.

Stuhia mund të godasë satelitët, të ndërpresë energjinë elektrike dhe të përhapë aurora në Polin e Veriut.

Ajo është krijuar javën e kaluar si pasojë e një shpërthimi të madh në atmosferën e Diellit, e njohur si stuhi diellore.

Administrata kombëtare amerikane për oqeani dhe atmosferë thotë se stuhia diellore do të jetë një stuhi “minore” G-1, transmeton KosovaPress.

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress