Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 12.12.2018 04:36

​Në Zelandën e Re gjendet një fosil i lakuriqit gjigand

Uellington | 11/01/2018 13:10

Në Zelandën e Re janë zbuluar fosilet e lakuriqit gjigand, i cili në ato hapësira ka jetuar para më shumë se një milion vjet, dhe që ishte tri herë më i madh se ai i sotëm i tij dhe përveç fluturimit, ishte në gjendje të ecë në tokë dhe të kërkonte ushqim.

Mbetjet të cilat i ka gjetur ekipi i shkencëtarëve, janë pjesë e familjeve të lakuriqëve që dikur jetonin në pjesët jugore të Australisë, Zelandës së Re, Amerikës Jugore dhe ndoshta Antarktidë, deklaroi sot Sue Hand nga Universiteti i Uellsit Jugor, autore e studimit.

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress