Follow Us

*KYQU SQ EN
E Diel, 21.10.2018 04:56

​Mbi 250 aplikacione lojëra në Android përgjojnë përdoruesit

Londër | 03/01/2018 12:53

Gazeta amerikane New York Times raporton se ka më shumë se 250 lojëra Android, por gjithashtu disa aplikacione iOS që përdorin softuerin Alphonso, ku me ndihmën e mikrofonit dëgjojnë se cilat emisione televizive dhe reklama shikojnë përdoruesit.

Të gjitha informatat e mbledhura përdoren për të shfaqur reklama të synuara.

Alphonso thekson se shtojca e kompanisë nuk regjistron bisedën e njerëzve, por vetëm sinjalet e nevojshme për të përcaktuar se çfarë po shikon përdoruesi, madje edhe kur telefoni nuk përdoret në mënyrë aktive. 

Kompania pretendon se gjithçka rregullohet brenda politikës së privatësisë (shumica e njerëzve nuk e lexojnë) dhe se lojërat përdorin mikrofonin vetëm nëse përdoruesi e miraton atë kur loja është instaluar. 

Ata që e kanë vënë re këtë praktikë në pajisjet e tyre, mund të ndjekin udhëzimet që Alphonso ka postuar për përdoruesit që duan të kufizojnë reklamat ose të hyjnë në mikrofon për pajisjet Android / iOS.

 

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress