Follow Us

*KYQU SQ EN
E Martë, 21.05.2019 03:36

​Lufthansa blen aeroplanë të ri

Berlin | 13/03/2019 17:07

Kompania ajrore gjermane Lufthansa ka porositur sot 20 aeroplanë të ri Boeing 787-9 dhe 20 Airbus A350-900.

Blerja e aeroplanëve, ofrimi i të cilëve pritet nga fundi i vitit 2022 deri në vitin 2027, u miratua nga Bordi Mbikëqyrës i Lufthansës, raporton AP.

Porosia është në vlerë 12 miliardë dollarë dhe është lajmëruar shitja e gjashtë nga 14 aeroplanëve Airbus A380 të Lufthansa në vitet e ardhshme, transmeton KosovaPress.

"Duke zëvendësuar një aeroplan me katër motorë me modele të reja, ne po vendosim një bazë të qëndrueshme për të ardhmen tonë", tha Carsten Schpor, drejtor ekzekutiv i linjës ajrore.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress