Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 22.05.2019 09:53

​Lamborghini Huracan EVO në Gjenevë – foto

Gjenevë | 12/03/2019 19:26

Prodhuesi italian prezantoi në panairin e automobilave në Gjenevë një model të përmirësuar Huracan i cili përveç kuajve shtesë mori kontrollin në të gjitha boshtet.

Huracan EVO është pothuajse një version i ristilizuar i modelit më të shitur aktualisht Lamborghini që ka qenë në treg për më shumë se 4 vjet.

Përveç përmirësimeve mekanike dhe shtytëse, janë bërë disa ndryshime në dizajn. Huracan EVO ka një parakolp të ri të përparmë dhe rrota aliazhi të reja.


Ndryshimet përfshijnë edhe pjesën e pasme. Në vend të katër, tani ekzistojnë dy tuba shkarkimi, ndërsa parakolpi është ri-dizajnuar plotësisht.


Motori ekzistues V10 me 5,2 litra tani prodhon 640 kuaj fuqi, në vend të 610 "kuajve" në bazën Huracan kur kjo makinë erdhi në vitin 2014. Kështu, Huracan EVO është i barabartë me fuqinë e motorit me modelin deri tani më të fuqishëm - Huracan Performante.

Versioni i ri gjithashtu ka një çift rrotullues maksimal prej 600 Nm, i cili është i disponueshëm në 6.500 rpm. 


Sipas të dhënave të fabrikës, pesha e automjetit të zbrazët është 1,422 kg, kështu që Huracan EVO nga 0 deri 100 km/h arrin vetëm për 2.9 sekonda ose për 0.3 sekonda më i mirë se modeli 2014 dhe është i barabartë me rezultatin e Huracan Performante.

Përshpejtimi deri në 200 km/h arrihet për 9 sekonda, ndërsa me një shpejtësi prej 100 km/h Huracan EVO ndalet plotësisht për 31.9 metra.


Lamborghini thotë se shpejtësia maksimale e kësaj makine është mbi 325 km/h, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress