Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 21.06.2019 02:22

​Hyundai i40 për 2019 me teknologjinë më të fundit moderne (Foto)

Tokio | 10/10/2018 16:58

Hyundai ka restauruar modelet i40 Sedan dhe Wagon, dhe përveç ndryshimeve kozmetike, makinat janë pajisur me sisteme shtesë të sigurisë dhe një motor të ri dizel.

Ndryshimet më të mëdha stilistike në i40 për vitin 2019 janë në pjesën e përparme të makinës dhe përfshijnë një maskë freskuese më moderne.

Hyundai gjithashtu do të ofrojë dy ngjyra të reja të enterierit për konsumatorët, duke përfshirë edhe nuancën e kuqe Merlot.


Përveç estetikës, modeli i familjes i40 për vitin 2019 është rritur gjithashtu në planin e sigurisë. Brenda paketës Hyundai SmartSense, Asistenca për Shmangien e Përplasjes (FCA) është tani në dispozicion, transmeton KosovaPress.

Kjo teknologji paralajmëron shoferin për rrezikun e përplasjes dhe, në rast se reagimi i shoferit nuk ndodh, ai automatikisht ndal makinën. Sistemi është aktiv me shpejtësi prej 10 km / h dhe më shumë.


Një nga ndryshimet më të rëndësishme në i40 është motori i ri i naftës Smartstream 1.6 litërsh. Kjo njësi është në dispozicion në dy variante - të dyja i plotësojnë standardet e emetimit të Euro 6D Temp.

Versioni bazë jep 115 kuaj fuqi, me një konsum mesatar prej 4.6-4.3 l/100 km sipas ciklit NEDC dhe emisioneve të CO2 prej 120-113 g/km. Ata që duan më shumë "kuaj", mund të zgjedhin një variant prej 136 kuajsh.


Shpenzimet mesatare të këtij dizeli në versionin me shtatë shpejtësi janë 4,7-4,3 l/100 km, ndërsa emetimi CO2 është 123-112 g/km.

Përveç opsionit dizel, në dispozicion është dhe motori benzinë 1.6 GDI prej 135 kuaj fuqi me ndërrues manual prej gjashtë shpejtësish.


Hyundai pohon se ky version mesatarisht shpenzon 6,7-6,2 l/100 km dhe emiton 153-142 g/km dyoksid karboni.


Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress