Follow Us

*KYQU SQ EN
E Enjte, 20.06.2019 04:11

​​ “Huawei” pushon nga puna punonjësin e arrestuar për spiunazh

| 12/01/2019 15:40

Gjiganti kinez i telekomunikacionit, Huawei njoftoi se ka pushuar punonjësin e saj të arrestuar në Polonia për spiunazh, në një komunikatë të cituar sot nga “Global Times”, një medie shtetërore.

“Wang Weijing, që punon në territorin polak, u pushua menjëherë sepse ky incident ka pasur efekte negative në reputacionin botëror të Huawei”, sipas komunikatës së kësaj kompanie që është vënë në shënjestër në shumë shtete.

Një sipërmarrës kinez dhe një polak që punonin për kompaninë “Huawei”, të cilët dyshohen për spiunazh, u ndaluan nga Shërbimet polake të Sigurisë së Brendshme ABW, njoftoi dje një përgjegjës i lartë i këtyre shërbimeve.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress