Follow Us

*KYQU SQ EN
E Mërkurë, 22.05.2019 09:53

​Fitore e madhe për gjigandët e IT – s’ka taksa

Prishtinë | 12/03/2019 13:34

Qeveritë e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian hoqën dorë nga planet për vendosjen e "taksës digjitale" nëpër bllokun evropian.

Arsyeja është kundërshtimi i disa vendeve, tha ministri rumun i financave Eugen Teodorovici, vendi i të cilit është kryesues i BE-së.

Ai tha në një takim të ministrave të Financave të BE-së në Bruksel se nuk kishte marrëveshje mbi tatimin mbi të ardhurat e kompanive digjitale pavarësisht disa muaj negociatash, raporton Reuters.

Ministrat, siç shtoi ai, do të përqendrohen në përpjekjet për të arritur një pozitë unike në reformën e taksave digjitale në nivel global.

Sipas propozimit të Komisionit Evropian që nga marsi i vitit të kaluar, vendet e BE do të ngarkonin një tatim prej 3% mbi të ardhurat e kompanive të mëdha digjitale, si Google, Amazon dhe Apple, të cilët janë akuzuar për shmangien e taksave duke kanalizuar fitimet në vendet me tatime të ulëta në BE, transmeton KosovaPress.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress