Follow Us

*KYQU SQ EN
E Hënë, 17.12.2018 07:26

​Çmimet e memorieve RAM “fluturojnë” në qiell

Prishtinë | 14/11/2017 12:47

Memoria DRAM aktualisht po shënon çmime shumë të larta dhe sipas të gjitha gjasave trendi do të vazhdojë deri në fund të vitit.

Blerësit aktualisht paguajnë mesatarisht 5 për qind më shumë se sa në tremujorin e kaluar të këtij viti, transmeton KosovaPress.

Tre prodhuesit më të mëdhenj të memories DRAM: Samsung, SK Hynix dhe Micron fërkojnë duart me kënaqësi, pasi që rezultatet rezultati preliminar tregon se çmimet në treg do të vazhdojnë të rriten.

Prodhuesit e përmendur mbulojnë 95% të tregut dhe presin të shënojnë profite shtesë.

Shkaku kryesor i rritjes së çmimeve të memorieve janë kërkesat e industrisë së telefonave mobilë.

 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress