Follow Us

*KYQU SQ EN
E Premte, 21.06.2019 02:17

​Cilat janë modelet më të preferuara të SUV të vogël?

Shtutgart | 10/10/2018 17:17

Në 2018, pritet të shiten më shumë se gjysmë milion të këtyre makinave në Evropë.

Sipas LMC Automotive, deri në vitin 2021, evropianët do të blejnë më shumë se 700,000 SUV të vogla premium në vit, që është dy herë më i lartë se në 2016.

Në këtë segment, prodhuesit e tillë si Volvo dhe Jaguar kanë hyrë kohët e fundit, dhe modelet e reja kanë njoftuar gjithashtu disa kompani të tjera të makinave premium, transmeton KosovaPress.


BMW X1 dominon tregun në 2018, si një nga modelet e para të asaj klase në Evropë. Në gjysmën e parë të vitit janë dorëzuar 62,287 automjete. Nga ana tjetër, në 6 muajt e parë të vitit 2018, Audi shiti 46.422 njësi të TM2 dhe 36.833 njësi të TM3.


Pasojnë Mercedes GLA (34,835), MINI Countryman (28,630) dhe Range Rover Evoque (22,400). Lista më e shitur përfundon me rendin e Volvo XC40, Jaguar E-Pace, BMW X2 dhe DS 7.


Konkurrenca do të jetë edhe më e fortë në vitin 2019 kur Lexus UX të arrijë në shitje, ndërsa Mercedes do të prezantojë gjeneratën e dytë GLA të njëjtin vit dhe deri në vitin 2022 do të ketë një rival nga Alfa Romeo.

Loading...
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress