Follow Us

*KYQU SQ EN
E Hënë, 22.04.2019 09:02

​BMW ul fitimet pas testeve të ndotjes

| 07/11/2018 15:18

Prodhuesi gjerman i automjeteve, BMW, ka regjistruar një rënie të fitimeve në tremujorin e tretë pas efekteve të futjes së testeve të reja të emisioneve në Evropë.

‘’Fitimet e kompanisë BMW u ulën me 26,8% nga e njëjta periudhë e vitit 2017 në 1,75 miliardë euro (dy miliardë dollarë), duke vënë në dukje efektet e një lufte tregtare midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës’’, theksoi kompania .

‘’Rënia e fitimeve ishte shumë më e lartë se sa pritej’’, theksuan analistët.

BMW ka vënë mënjanë një fond prej  679 milion eurosh, në rast se do të konstatohen dëme për sa i përket emisioneve të gazrave.

Loading...

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress