Follow Us

KYQU SQ EN
E Enjte, 29.09.2016 12:19

​Ushqimi në paketime plastike ngrit tensionin e gjakut

Nju Jork | 25/05/2013 17:54

Sipas një studimi të ri të bërë nga shkencëtarët amerikanë thuhet se kemikatet që gjenden në plastikë mund të shkaktojnë tensionin e lartë të gjakut tek fëmijët.

Ekspozimi i kemikateve në paketimin e ushqimit dhe sendeve tjera thuhet se shkaktojnë anomali hormonale sidomos gjatë zhvillimit të hershëm tek fëmijët.

Ky studim është bërë nga hulumtuesit e qendrës së mjekësisë së Universitetit të New York-ut në bashkëpunim më hulumtuesit e Universitetit të Washington-it dhe shkollës së mjekësisë nga Universiteti i shtetit Penn.

Si analizë studimore shkencëtarët kanë marrë analizat e afro 3.000 fëmijëve kurse si shkaktare e këtij problemi tek fëmijët është DEHP (DI-2-ethyhexylphthalate) e cila është përdorur shpesh në prodhimin e ushqimit industrial e cila rrit presionin në arterie dhe shpejton rrahjen e zemrës.

Produktet e plastikës që duhet shmangur nga prindërit janë gotat e plastikës, topat e plazhit dhe paketimet tjera që përmbajnë aditiv pangjyrë dhe pa erë toksike.

“Phthalates mund të pengojë funksionimin e qelizave kardiake dhe të shkaktojë stres oksidativ që përkeqëson shëndetin e arterieve dhe me këtë shkaktohen edhe anomalitë e padëshiruara tek të miturit”, tha Dr Leonardo Trasande, profesor i pediatrisë në Universitetin e New York-ut përkatësisht në qendrën mjkësore “Langone”.

Sipas tij nuk janë vetëm dietat që duket fajësuar në mos arritjen e rezultateve të dëshiruara në humbjen e peshës te fëmijët me obezitet.

“Zbulimet e reja tregojnë se faktorët e mjedisit mund të jenë gjithashtu pjesë e problemit”, shtoi ai.

Sipas tij ekspozimi i phthalates mund të kontrollohet përmes ndërhyrjeve rregullatore dhe të sjelljes kurse në ndërhyrjet dietetike dhe të sjelljes mund të mbrohemi nga problemet në shëndetin kardiovaskular.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress