Follow Us

KYQU SQ EN
E Martë, 27.09.2016 07:33

​Sarkozi hedh poshtë pretendimet e Kanit

Paris | 28/04/2012 19:00

Presidenti francez Nikolas Sarkozi ka hedhur poshtë pretendimet se ai ka shkaktuar skandalin që pengoi ish-shefin e FMN-së Dominik Shtraus-Kan të kandidojë për presidencën franceze.

Sarkozi ka thënë gjatë një fjalimi të fushatës zgjedhore se Shtraus-Kan duhet ta sqarojë veten me ligjin dhe ta kursejë publikun francez nga komentet e tij.

Ish-shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar kanë qenë i favorizuar për të fituar zgjedhjet presidenciale deri në majin e vitit të kaluar, kur ai u arrestua në Nju Jork nën akuzat për përdhunimin e një shërbyeseje hoteli.

Shtraus-Kan i ka thënë gazetës Guardian të Londrës se rivalët e tij politikë i kishin ngritur kurth.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress