Follow Us

KYQU SQ EN
E Martë, 27.09.2016 04:08

​Rishfaqet virusi i “lopëve të çmendura”

Uashington | 25/04/2012 10:15

Në Shtetet e Bashkuara është raportuar për rastin e parë, pas gjashtë vitesh, të sëmundjes së “lopëve të çmendura”. Bëhet fjalë për një rast, i cili është paraqitur në Kaliforni.

Autoritetet kanë thënë se nuk ka arsye për alarm pasi mishi i lopëve të qumështit nuk ka hyrë në procesin zinxhiror të ushqimit.

Rasti i parë i kësaj sëmundjeje të lopëve në Shtetet e Bashkuara ishte paraqitur në fund të vitit 2003 dhe kishte shkaktuar rënien e eksportit të mishit të lopëve për afro 3 miliardë dollarë në vitin 2004.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress