Follow Us

KYQU SQ EN
E Premte, 30.09.2016 08:53

​Rinovohet xhamia në Beograd

Beograd | 04/05/2012 20:41

Në Beograd është rinovuar kompleksi i Bajrakli Xhamisë pas dëmtimeve që pësoi si pasojë e dhunës së qytetarëve serbë në vitin 2004.

Kompleksi është hapur dje në prani të krerëve fetarë të Bashkësisë Islame, Kishës Ortodokse serbe, Kishës Katolike dhe bashkësisë hebreje.

Në ndërtesën gjashtëkatëshe pranë xhamisë, në jë hapësirës prej 2.500 metra katrorë do të vendoset shkolla e mësimit fetar (medreseja), Fakulteti i Shkencave Islame, selia e Myftisë së Beogradit, leximoret dhe amfiteatri. Rindërtimin e ka financuar Azerbajxhani me mbështetjen e kryetarit të shtetit Ilhama Alijev i cili si dhuratë ka dërguar tepihun e mëndafshit të punuar me dorë.

Myftiu i Serbisë, Muhamed Jusuf Spahiq tha se xhamia Beogradit është ndërtesë historike që lidh myslimanët kristianët dhe jobesimtarët.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress