Follow Us

KYQU SQ EN
E Enjte, 29.09.2016 07:15

​PDK: Do të ndërmerren hapat ligjor kundër shpifjeve dhe shpifësve

Prishtinë | 22/04/2012 18:52

Partia Demokratike e Kosovës, ka reaguar ndaj Organizatës ÇOHU, e cila ka akuzuar qeverinë se u ka dhënë tenderë në vlerë prej 100 milionë euro kompanive të afërta me të. PDK thotë se nuk është në shërbim as të demokracisë, as të luftës kundër korrupsionit, e as të dinjitetit, aventura e sotme politike e kësaj organizate, e cila nën petkun e shoqërisë civile, pa asnjë fakt dhe pa asnjë kriter profesional hulumtues, merr guximin të nxjerrë konstatime të rrejshme, të pabaza dhe skajshmërisht të njëanshme, si dhe të trillojë e të ndërtojë insinuata të vogla me shpifje të mëdha.

Në një komunikatë të lëshuar nga Zyra për Informim e Partisë Demokratike të Kosovës, janë hedhur poshtë pretendimet, siç thuhet, e së ashtuquajturës Organizata për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet ÇOHU, e cila sot ka shpifur se gjoja financuesit e PDK-së kanë përfituar mbi 100 milionë euro.

“Nuk është në shërbim as të demokracisë, as të luftës kundër korrupsionit e as të dinjitetit, aventura e sotme politike e kësaj organizate, e cila nën petkun e shoqërisë civile, pa asnjë fakt dhe pa asnjë kriter profesional hulumtues, merr guximin të nxjerrë konstatime të rrejshme, të pabaza dhe skajshmërisht të njëanshme, si dhe të trillojë e të ndërtojë insinuata të vogla me shpifje të mëdha.

Tendencat e këtilla kaq të ulta janë në shërbim të krijimit të një mjegulle, e cila helmon opinionin publik me trillime, të pavërteta dhe pasaktësi.

Partia Demokratike e Kosovës e inkurajon shoqërinë civile që t’i kontribuojë proceseve nëpër të cilat jemi duke kaluar si shtet dhe t’i kontribuojë luftimit të dukurive negative, por këtë duhet ta bëjmë duke u mbështetur në ligje dhe duke i adresuar informacionet që pretendojmë se i kemi tek organet kompetente dhe jo duke fabrikuar shpifje për të zhvatur fonde për vete.

Partia Demokratike e Kosovës do t’i ndërmarrë të gjitha hapat dhe veprimet e nevojshme ligjore kundër shpifjeve dhe shpifësve tek institucionet kompetente”, thuhet në komunikatën e e lëshuar nga Zyra për informim e PDK-së.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress