Follow Us

KYQU SQ EN
*staurday, 01.10.2016 07:27

​Një ministre myslimane në Norvegji

Oslo | 22/09/2012 18:12

Në Norvegji është bërë një caktim në detyrë shtetërore që ka zënë vend në rendin e ditës së këtij vendi. Politikania myslimane me origjinë pakistaneze, Hadija Tazhik është zgjedhur Ministre e Kulturës së Norvegjisë.

Në Norvegji, një vit më parë, 77 njerëz u vranë nga ekstremisti anti islamist Breivik me pretekstin se numri i emigrantëve po tregon një rritje të pakontrolluar.

Ndërkohë që vazhdojnë jehonat e kësaj ngjarjeje tragjike dhe debatet e shoqërisë multi-kulturore, Kryeministri norvegjez, Yens Stoltenberg hodhi firmën mbi një vendim historik.

Një vit përpara zgjedhjeve të përgjithshme Kryeministri vendosi për ndryshimin e kabinetit dhe në detyrën e Ministres së Kulturës caktoi pakistanezen 29 vjeçare Hadija Tazhik e cila ishte zgjedhur deputete e Partisë Laburiste vitin e kaluar.

Tazhik e cila ka kryer detyra të rëndësishme në parti, ka qenë edhe këshilltare e Kryeministrit Stoltenberg.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress