Follow Us

KYQU SQ EN
*staurday, 01.10.2016 09:08

​Marty dëshmon më 18 qershor

Prishtinë | 11/05/2012 12:23

Ish-senatori zviceran dhe anëtari i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Dick Marty, pritet që më 18 qershor të dëshmojë në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë në rastin e njohur si “Medicus”.

Kryetari i trupit gjykues në rastin “Medicus”, Arkadiush Sadek, ka thënë për mediet serbe se ende nuk e di nëse Marty do të vijë personalisht për të dëshmuar në gjykim, apo këtë do ta bëjë përmes “video linkut”.

Avokatët mbrojtës janë të bindur se Marty nuk do të vijë në Kosovë për të dëshmuar për këtë rast.

Në rastin “Medicus” janë të akuzuar disa mjek vendorë dhe të huaj, të cilët kanë bërë transplantim të veshkave pa licencë.

Ky rast i është futur gjykimit, pasi që disa dëshmitarë, që mendohet se ishin viktima të transplantimit të veshkave dhe të cilëve nuk u janë dhënë paratë e premtuara për shitje të veshkës, kanë dëshmuar dhe për këtë rast.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress