Follow Us

KYQU SQ EN
E Martë, 27.09.2016 09:16

​Letër publike per z. Sali Berisha, kryeminister i Shqipërisë

Prishtinë | 22/04/2012 20:16

ZOTI BERISHA, KOSOVËS JA NGULËT THIKËN TRI HERË PRAPA KURRIZIT...!

I nderuari zoti kryeministër,

Letrën që po e shkruaj drejtuar Juve ndoshta nuk do të ma merr per të keq. Ç´është e verteta, jam i detyruar t´iu shkruaj,sepse u mbush kupa. Nuk do t´iu quaj tradhtar larg qoftë,por tri raste qe ndodhen nga Ju,mjerisht kanë erë tamam tradhtie. Nuk e di se çka është në pyetje: Joprofesionalizmi,lajthitja,interesi ose edhe me keq...

Ju apo ndonjë këshilltar i Juaji, qoftë edhe lexues,ose ndonjë fans që është berë modë të thuhet, do të pyeste: Kush është ky që i shkruan zotit Kryeminister...?

Jam RESHAT BADALLAJ. Kaptina për tokë më ka renë në Zhur,krahina e Lumës.Shkollen fillore dhe gjimnazin e kam mbaruar ne vendlindje.Nderkaq, gjashtë semestra i kam te mbaruar ne Prishtinë,Fakulteti i Shkencave Matematiko Natyrore-seksioni i Gjeografisë. Dy semestrat e fundit mi nderprenë jo serbet,por,zagarët titist,jo serbet po qentë shqipfoles edhe njëherë po e perserisë jo shkijet, po langojt shqipfoles,argat denbabaden serbianë-tradhtaret e kombit...

Kam qenë i burgosur politik, qe ne vitin 1989,per veprimtari armiqesore,gjithmonë sipas shkijeve dhe veglave te tyre,shovenist,irredentist... u kerkua denimi me vdekje...

Gjatë luftes se Kosovës,kam qenë i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i UÇK-ës,jo vetem kaq,por edhe nga UÇKombetare-Maqedonisë.Kam themeluar dhe jam kryetar i Shoqates Atdhetare "GRYKA E LUMËS", qe ka qenë ne binaret e Ushtrisë Çlirimtare te Kosoves,duke e dhenë kontributin maksimal,me mjete matariale,perkrahje dhe deshmorë dhe qe eshtë më e rendesishmja nga sofra ime kanë marrur pjesë me armë në dorë hiq me pak se dhjetë vetë (nentë burra dhe një vajzë),nen uniformë e nen komandë,te kapedanit,te Madhit ADEM JASHARIT,jo pas ushtarakeve jugosllavë,burrave te shkinave,sic e dini shumë mirë se kush kanë qenë...

Per krijimtarin letrare qe e kam "hobi" nuk do te shkruaj fare. Me një fjalë, te gjithë ata qe janë të ineresuar,mund te kerkojnë ne google...

Perse e shkrova këtë prezentim?

Shpeshherë pyes veten: A kam te drejt t´iu drejtohem;kryeministrit,ministrit,kryetares...? A kam bagazh atdhetar...?

Kur e kthej koken prapa dhe e pershkruaj rrugen time,jo vetem timen,por edhe te familjes,del se kam te drejt dhe marr hise në këtë marifet....

I nderuari z. Sali Berisha,

Fjala shkurt e shqip është: Kosoves,ja ngulet thiken fortë prapa kurrizit, qe ka prekur mish e asht dhe akoma mjerisht po i ndiene dhembjet nga plaget e marra. Cilet janë faktet:

E para, Organizata e Kombeve te Bashkuara (OKB), i beri embargo te fortë, shtetit me gjakatar ne Evropë, Serbisë. qe ndezi dhe kalli flakë pesë-gjashtë luftera. Preu me bajoneta,vrau;burra,gra,femije,sakat... Çetniket e Drazhes, dolen rrugeve duke bertitur para syve te Botes, se do ta leshojm kosen e vdekjes ne shqiptaret (ata thonin shiftari, ne shenje perbuzje). Masakrat dhe genocidin e gjaksoreve serbianë e denoi e tere bota e civilizuar. Apo,jo! Nderkaq, Ju zoti kryeminister, ne vitin 1994-1995, e thyhet tinzisht embargon e OKB-es, duke i ndihmuar zinxhiret e tankeve vrastare serbiane, qe benin kerdi te pa parë ne Ballkan. Nafta e tokes se ARBËRIT,morri hise ne ketë kasaphanë... Se vertetë eshtë keshtu,shfletoni gazeten "Frankfurt Allegemeine Zeitung" dhe ata periodike: "DER SPIGEL", "FOKUS"te asaj kohe...

E dyta, kulmi i tradhtisë erdhi per USHTRINË ÇLIRIMTARE TE KOSOVES. Ju mjerisht,kisht harruar se KOSOVA ËSHTË KËRTHIZA E TOKËS ARBËRORE. Bijtë e bijat me te fortë të Kombit, në Kosove, i kapen mamzerret e krahut dhe ja dhanë malit,kunder hordhive çetniko-serbiane,qe benin kerdi nder shqiptare,Ju ne vitin 1999, gjate Konferences ne Rambuje, e ETIKETUAT UÇK-ën SI NJË GRUP TERRORIST. Perse? A keni kerkuar falje?

Z, Berisha, Ju e dini se historia shqiptare njeh vetem kater epoka; te Gjergj Kastriotit, te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit,Shpallja e Shtetit Shqiptar dhe EPOKA E UÇK-es. Kush te nderseu te quanit terroriste? Ndoshta qentë e deridjeshem titist, qe udhehoqen POLITIKEN ME POSHTRUESE DHE NENQMUESE QE NUK E NJEHE HISTORIA SHQIPTARE NGA 1100 LUFTERA. Kush? PËRSE!?

Edhe një fakt. Gjatë luftes, me një tubim informativ,organizuar nga Shoqata atdhetare "GRYKA E LUMES",mysafir e kisha Lulzim Jasharin,djalin e Komandantit Legjendar ADEM JASHARIT dhe nje te oborrit të brendshem te UÇK-ës, i cili publikisht tha: KEMI BISEDUAR ME Z. SALI BARISHEN PER UÇK-ËN... JO VETEM QË NUK E KA PERKRAHUR,POR E KA QUAJTUR UTOPI...

Dhe njeriu ndalet dhe mendon: NJË ISH KOMUNIST, BILE SEKRETAR PARTIE,NË TIRANË, UÇK-ën E QUAN TERRISTE DHE NJË ISH TITIST,KOMUNIST SERBIANË NË PRISHTINË, UÇK-en E QUAN TË FRUSTUAR... TURP,TURP DHE SHKUAR TURPIT...!

Dhe deomos te perkujton V. Havellin:"Komunistet nuk jane te keqinj,as demokratet nuk jane te keqinj,por, te keqinj janë KOMUNISTET QE JANE BERË DEMOKRAT" Thenje shumë interesante,ama kush e kupton!!! Po ta perkujtoj edhe nje gjë: Kur e kanë pyetur ISA BALETININ:"ISA, SI JE? UNË JAM MIRË KUR T´ASHT MIRË SHYPNIA" Dhe domosdoshmerisht shtrohet pyetja:Si e ndienit veten Ju mirë ne fotele,kur luftetaret flinin maleve dhe ju ngrenit dolli me grekomdhenjt e serbomdhenjt duke berë gosti me def e me violinë, ne Beograd e ne Athinë,bile duke u zgerdhirë...!?

E treta, na polli edhe nje problem tjeter.Mos ndertimi i linjes së interkoneksionit Kosovë-Shqiperi qe na kushton rreth 90 milion euro ne vit... Pra, lidhjet e drejperdrejta me serbianet...

E katerta, BASHKIMI KOMBËTAR. Dolet haptazi kunder. Nejse, eshtë e kuptueshme qe Ju si kryeminister i vendit nuk do te bertitni se e perhrahni BASHKIMIN KOMBETAR, se do te trazohet Ballkani,Evropa dhe Bota,por çka te shtyri te pakten t´i fyeni shqiptaret...?

Nuk do te flas fare, kesaj radhe per hyrjet e daljet si ne tokes te babes, te Fazlliqeve, serbo-boshnjakit,sepse Ju pa menduar fare gjerat prapa kraheve,do te thoni:"Qytetaret levizin te lirë..."

Me shumë respekt,

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress