Follow Us

KYQU SQ EN
E Mërkurë, 28.09.2016 02:12

​Fton bizneset turke për investim në Kosovë

Prishtinë | 15/04/2012 18:58

Në kuadër të vizitë së saj në Turqi, zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari-Lila, takoi bizneset turke, shoqatat shqiptare të Stambollit dhe Bursës, të cilët i ftoi të investojnë në Kosovë.

Nën organizimin e Bordit për Marrëdhënie Ekonomike me Jashtë (DEIK), zv. kryeministrja Kusari-Lila u takua në Stamboll me biznesmenë të interesuar për të investuar në Kosovë. Ajo ftoi bizneset turke që të investojnë në Kosovë duke thënë se Kosova për çdo ditë është duke u bërë vend më i favorshëm për investime.

“Ne kemi lehtësuar procedurat e të bërit biznes; nga qershori i këtij viti do të hyjë në fuqi pakoja e re fiskale që të mundësojë heqjen e doganës për import të makinerive prodhuese dhe procedurat e importit dhe eksportit janë reduktuar në minimum”, ka thënë ajo, njofton zyra për informim e Ministrisë së Tregtisë dhe industrisë.

Duke pasur parasysh që Turqia ka zënë vendin e top 5 partnerëve ekonomik të Kosovës, Ministrja Kusari - Lila tha se Kosova së shpejti do të bëhet vend edhe më atraktiv për investimet turke.

“Megjithëse bizneset turke siç janë ‘Enka’, ‘Limak’, ‘TEB’ dhe bizneset tjera janë të pranishme në Kosovë, në fund të muajit maj të këtij viti, ne do të lansojmë fillimin e negociatave për Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë në mes Kosovës dhe Turqisë, e cila do të ndihmojë në rritjen e numrit të investimeve turke”, tha ajo.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress