Follow Us

KYQU SQ EN
*staurday, 01.10.2016 01:57

​Iraku tronditet nga sulmet me bomba

Bagdad | 21/03/2012 15:11

Gjatë përgtitjeve për samitin e Ligës Arabe që do të mbahet javën e ardhshme Iraku u trondit me lajmet e sulmeve nga të katër anët e vendit.

Iraku sërish bëhet skenë e sulmeve të përgjakshme.

Në sulmet me bomba të organizuara në katër anët e vendit prej Mosulit e deri në Kirkuk, prej Felluxhas e deri në Kerbela janë vrarë 52 persona dhe u plagosën 250 të tjerë.

Në Irak ku bëhen përgatitjet për mirëpritjen e samitit të Ligës Arabe trazirat vazhdojnë ende.

Shpallja e fletarrestit për Ndihmëspresidentin suni, Tarik Hashimi menjëherë pas përfundimit të pushtimit amerikan ringjalli tensionimin e përgjakur ndërsektar që shënoi vitet 2006-2007.

Gjatë kohës së përgatitjeve për samitin e Ligës Arabe që duhet të mbahet javën e ardhshme Iraku u trondit me lajmet e sulmeve të terrorit nga të katër anët e vendit.

Ky vend sot përjetoi njërën prej ditëve më të përgjakura të kohëve të fundit.

Sulmi me bomba që filloi në orët e mbrëmjes në Dijala më pas u pasua me rreth 20 sulme të tjera të organizuara në katër anët e vendit duke filluar prej Kirkukut në veri e deri në Kerbela në jug.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress