Follow Us

KYQU SQ EN
E Mërkurë, 28.09.2016 07:23

​Eurozona mbijeton edhe pa Greqinë

Bruksel | 11/05/2012 14:03

Ministri gjerman i financave Wolfgang Schäuble ka thënë se eurozona do të mbijetojë edhe nëse Greqia largohet nga ajo.

"Ne duam që Greqia të mbeten në eurozonë. Por ata duhet t’i përmbushin detyrimet. Ne nuk mund ta detyrojë askënd. Evropa nuk do të fundoset aq lehtë", ka thënë ai në një intervistë të përcjell euobserver.

"Ideja se ne nuk do të jemi në gjendje të reagojnë shpejt për diçka të paparashikuar është e gabuar. Ne kemi mësuar shumë dhe kemi ndërtuar mbrojtjen", ka thënë ai.

Sipas tij, vendet evropiane dhe kreditorët privatë kanë bërë lëvizje të jashtëzakonshme drejt Greqisë duke bërë atë që ishte e mundur.

Fjalët e tij të vijë pas mundësive të shtuara të largimit të Greqisë nga eurozona pasi në zgjedhjet parlamentare të së dielës, në të cilat pothuajse 2/3 e votuesve zgjodhën partitë që thanë se duan të rinegociojnë ose të heqin tërësisht kushtet e lidhura me BE-FMN-në.

Politikanët grekë janë në përpjekjen e tyre të tretë për të formuar një qeveri, të cilat nëse dështojnë nuk e shmangin mundësinë që ky vend sërish, gjatë qershorit, të shkoj në zgjedhje të parakohshme.

Koha është e kufizuar përderisa fundi i qershorit është afati i fundit për parlamentin e Greqisë që të miratojë masa të mëtutjeshme kursimi dhe shkurtimi buxhetor në këmbim të kredisë prej 11,5 miliardëve.

Schäuble ka thënë se ishte "e rrezikshme" që të lejoheshin shtetasit grekë të besonin se ekziston një mënyrë e thjeshtë që të shmangeshin "vështirësitë" dhe për ta rikthyer përsëri Greqinë në një rrugë të shëndetshme ekonomike.

Ligjërisht çështja e daljes nuk është shumë e qartësuar. Nuk ka dispozita për vendet nëse e lënë monedhën e vetme vullnetarisht. Përderisa, sipas rregullave të BE-së, një vend normalisht do të duhet të largohet nga BE-ja bashkë me eurozonën.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress