Follow Us

KYQU SQ EN
E Enjte, 29.09.2016 12:25

​ÇOHU në pritje të përgjigjes

Prishtinë | 25/04/2012 11:56

Organizata ÇOHU! dhe Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese nuk kanë pranuar akoma një përgjigje nga PDK-ja rreth raportimeve hulumtuese të tyre, sipas të cilave, 100 milionë euro janë shpërndarë ndërmjet bizneseve që kanë financuar këtë parti gjatë fushatës.

“Ne do të vazhdojmë pritjen deri në një përgjigje substanciale për pretendimet e PDK-së për shpifje. Organizata ÇOHU! nuk e pranon kualifikimin e përgjithshëm si ‘shpifje’ pa e shpjeguar se cila pjesë e raportimit është shpifje”, thuhet në një komunikatë të kësaj organizate, e cila, të dielën e fundit, gjatë një konference për shtyp pati bërë publik hulumtime mbi financat që kanë përfituar donatorët e partive në pushtet. Sipas të njëjtit hulumtim 43 subjekte të ndryshme, kryesisht kompani ndërtimore, që si biznese dhe persona fizik, kanë financuar PDK-në në dy fushata e fundit elektorale, kanë përfituar mbi 100 milionë euro nga tenderët publik.

Të njëjtën ditë, ka reaguar Partia Demokratike e Kosovës, e cila këtë hulumtim e ka cilësuar si shpifje.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress