Follow Us

KYQU SQ EN
E Premte, 30.09.2016 01:59

​Centrali bërthamor bullgar mbyll edhe dy reaktorë

Sofje | 18/04/2006 12:42

Bullgaria deri nga fundi i këtij viti do ta ndalojë punën edhe të dy blloqeve, prej gjithsej gjashtëve, të centralit bërthamor "Kozloduj", centrali i vetëm, në këtë vend i ndërtuar me ndihmë teknike të Ish-Bashkimit Sovjetik.

Bullgaria deri nga fundi i këtij viti do ta ndalojë punën edhe të dy blloqeve, prej gjithsej gjashtëve, të centralit bërthamor "Kozloduj", centrali i vetëm, në këtë vend i ndërtuar me ndihmë teknike të Ish-Bashkimit Sovjetik.

Drejtori ekzekutiv i "Kozlodujit", Ivan Ivanov, theksoi se për shkak të kësaj Bullgaria do të detyrohet që nga janari i vitit të ardhshëm ta ndërpresë eksportin e rrymës për Maqedoninë, Shqipërinë, Greqinë, Turqinë dhe Serbinë.

Një vendim i këtillë është marrë me kërkesë të Bashkimit Evropian, por Ivanov konsideron se megjithatë ndërprerja e punës së dy reaktorëve do të jetë masë e përkohshme.

Centrali "Kozloduj" mbulon 41.6 për qind të nevojave të Bullgarisë për energji elektrike.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress