Follow Us

KYQU SQ EN
E Enjte, 29.09.2016 12:22

​Berluskoni ka paguar mafien siciliane

Romë | 25/04/2012 17:37

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni i ka dhënë mafies siciliane shuma të konsiderueshme parash për të siguruar mbrojtjen e tij në vitet 1970, theksoi Gjykata e Kasacionit në përfundimet e një gjykimi të publikuar sot nga media italiane.

Në këtë dokument prej 146 faqesh, kryeministri është përshkruar si një viktimë që ka reaguar nga nevoja dhe ka paguar shuma të konsiderueshme parash për sigurinë e tij dhe të familje.

Këto citime janë përmbajtja në përfundimet e një gjykimi të bërë nga Gjykata e Kasacionit që vendosi në muajin mars anulimin e dënimit me shtatë vjet burg për një të afërm të Berluskonit, senatorin, Marcello Dell'Utri, për bashkëpunim me mafien, mbajtur në vitin 2010 nga Gjykata e Palermos.

Gjykata u shpreh në atë kohë se mungonin provat dhe kërkoi një proces tjetër gjyqësor kundër këtij të fundit.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress