Follow Us

KYQU SQ EN
E Hënë, 26.09.2016 09:14

​10 të vrarë në Pakistan nga sulmi amerikan

Islamabad | 24/05/2012 10:35

Zyrtarë pakistanez kanë thënë se në veriperëndim të vendit sot është kryer një sulm amerikanë me fluturake pa pilot nga i cili janë vrarë 10 persona.

Ky është sulmi i dytë i këtij lloji në zonën, në afërsi të kufirit me Afganistanit në 24 orët e fundit, përderisa në sulmin e djeshëm janë vrarë katër persona.

Objekt i sulmit të sotëm ka qenë një bazë e ekstremistëve në afërsi të qytetit Mir Ali në zonën malore të Vaziristanit verior, përderisa zyrtarët pohojnë se shumica e të vrarëve janë kryengritës, raporton AP.

Sulmet me fluturake pa pilot janë shkak i kundërshtimeve midis SHBA-ve dhe Pakistanit. Parlamenti pakistanez, jo shumë kohë më parë, ka kërkuar nga SHBA-të që t’i ndaloj të gjitha aksionet me fluturake pa pilot në gjithë territorin e Pakistanit, por kjo kërkesë është refuzuar nga Uashingtoni.

 
 

Shpërndaje


Artikuj të sponzorizuar

Më shumë nga KosovaPress