Vizitorë të nderuar, ju njoftojmë se prej datës 31 Qershor 2013 jemi online me dizajn të ri të ueb faqes,
të cilin aktualisht mund ta vizitoni duke klikuar KËTU

Salih Kabashi

foto  
 • Kosova ndoshta më shumë se Shqipëria duhet t'i gëzohet shembjes së Sali Berishës Shkruan: Salih Kabashi, 27 Qershor 2013 Në Tiranë të dielën u zhvilluan zgjedhje. Sali Berisha i lau me gjakun e të tjerëve e në fund edhe me lotët e tij. E tmerrshme. Pikëlluese të thuhet, por përgjakja pritej të ndodhte edhe në këto zgjedhje, sepse këto po i organizonte dhe në to po merrte pjesë ish-presidenti dhe...
 •  
 • Vdiq babai dhe heroi i Universitetit të Tetovës Shkruan: Salih Kabashi, 12 Shkurt 2013 (Ai Universitet duhet ta marrë pa vonuar emrin e themeluesit e të rektorit legjendar.).
 •  
 • Uzbunat e panevojshme të Jusuf Buxhovit Shkruan: Salih Kabashi, 13 Dhjetor 2012 Historibërja e Jusuf Buxhovit si pasojë e shkruarjes vrik e shkeleshko, ka mbetë e cektë dhe e folklorizuar deri në groteskë. Ajo, fatkeqësisht po bëhet ushqim për një nacionalizëm ksenofob dhe një patriotizëm shovinist.
 •  
 • S'e kanë për Zogun, për veten e kanë Shkruan: Salih Kabashi, 21 Nëntor 2012 Problemi mbi debatet rreth zhvarrimit në Francë më 14 e rivarrimit në Tiranë më 17 nëntor qëndron në faktin se shqiptarët fatzinj e fatkëqinj as pas njëqind vjetëve të pavarësisë së shtetit të tyre nuk arritën të kenë asnjë ditë të bardhë dhe as për vetëm një paradite të...
 •  
 • Nobeli letrar katundarit kinez me pesë vjet shkollë Shkruan: Salih Kabashi, 22 Tetor 2012 Çmimi Nobel për letërsi nuk solli befasi të madhe. Shkrimtari kinez Mo Yan në të gjitha parashikimet e gazetave dhe në sondazhet e kryera gjatë shtatorit dhe në fillim të tetorit figuronte lart në tabelën e fitimtarëve të mundshëm. Akademia Mbretërore Suedeze në veprën e autorit...
 •  
 • Roman kundër frikësimit, nënshtrimit e përbuzjes së gruas Shkruan: Kosovapress, 21 Shtator 2012 Diaspora shqiptare përditë shton fondin letrar shqiptar. Të ikur shumë herët apo këto vitet e fundit, atje numri i poetëve e prozatorëve, si i skulptorëve e piktorëve dhe shumë figurave të tjera nga fusha të ndryshme të artit e të dijeve po shtohet dita ditës. Nga një distancë...
 •  
 • Njeriun që e vrau Shqipnia e Keqe Shkruan: Salih Kabashi, 27 Prill 2012 Ardian Klosi apo fundi i një gjeniu. Deri dje këtu kishim një njeri të cilin e shamë dhe të cilit nuk ia ditëm kimetin.
 •  
 • HOMMAGE : Jasha Zlobec, luftëtari i paepur për Kosovën dhe shqiptarët Shkruan: Salih Kabashi, 11 Shkurt 2012 Jasha Zllobeci (1951-2011) ka qenë për rreth njëzetë vjet miku im më i mirë. Sa herë ia kemi ndjerë lezetin kafes së përbashkët të mëngjezit, sa gota kemi ngritur bashkë, sa byfe kemi frekuentuar, sa biseda kemi zhvilluar, sa mospajtime i kemi diskutuar, sa libra kemi këmbyer, sa...
 •  
 • Pamflet : Hashim, nuk je në Langstrasse! Shkruan: Salih Kabashi, 13 Janar 2012 Nëse kjo më nuk mund të pritet nga Sali Berisha, i cili ka shkalluar keqas, Hashim Thaçi megjithatë duhet një orë e më parë jo vetëm ta pasurojë, po mbi të gjitha ta pastrojë fjalorin e tij nga vulgarizmat saliberishiste. Ai nuk është më një azilant djerraditës në Langstrasse të...
 •  
 • Nuk harrohet Bajrush Doda Shkruan: Salih Kabashi, 03 Janar 2012 Kënga e mëposhtme i kushtohet, Bajrush Dodës, këngëtarit-rapsod më të madh që ka pasë ndonjëherë Veriu i Shqipërisë dhe Kosova. Kjo këngë u lihet në dispozicion para së gjithash këngëtarëve të brezit më të ri në Dukagjin e më gjerë, ku ka dekada që si frymë funksionon...
 •